Jakie zadaszenie tarasu?

Budowa tarasu wiąże się z wieloma decyzjami. Po pierwsze, musimy zdecydować się na odpowiedni materiał, z którego ma być wykonany.  Wybór między tarasem z desek kompozytowych a licznymi rodzajami desek drewnianych może być niełatwy. Co więcej, pod uwagę musimy wziąć także to, czy chcemy, aby taras był zadaszony. A jeśli tak – to w jaki sposób? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawimy kilka sprawdzonych rozwiązań!

Zbyt ostre promienie słoneczne, deszcz, wiatr, grad – zadaszenie tarasu sprawi, że będziemy mogli przebywać na nim w mniej sprzyjających warunkach, a co więcej – uchroni także deski tarasowe przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Nie każde zadaszenie ochroni nas tak przed słońcem, jak i przed wiatrem, dlatego decydując się na jakieś rozwiązanie – powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Szklany i drewniany daszek – pełna ochrona desek tarasowych

Jeśli chcemy, aby nasze zadaszenie było konstrukcją stałą – wówczas z powinniśmy pomyśleć o nim jeszcze przed etapem budowy tarasu. Jednymi z popularniejszych tego typu konstrukcji są szklane lub drewniane daszki. Ten pierwszy ochroni nas przed deszczem czy gradem, natomiast większość tego typu produktów (wykonanych zazwyczaj z płyt poliwęglanowych) przepuszcza światło słoneczne. Daszek drewniany ochroni nas także przed promieniami słonecznymi –  jednak zdecydowanie mocniej zacieni taras. Wybór powinniśmy podjąć, uwzględniając architekturę domu, stronę świata, na którą wychodzi taras, a także nasze zapotrzebowanie na cień. Warto zaznaczyć, że oba produkty stanowią dobrą ochronę dla drewna i kompozytu.

Pergola – idealny dodatek do ogrodu

Pergole to także konstrukcje stałe – z tym że nierzadko chronią nas również od wiatru. Mogą być wykonane m.in. z drewna, metalu, czy szkła; mieć bardziej nowoczesny lub tradycyjny styl; osłaniać nas zarówno z góry, jak i od boku. Pergole wspaniale komponują się z roślinnością, dlatego tak często stawiane są w ogrodach. Właściciele pergoli na ich bocznych ścianach chętnie zaczepiają gałązki i liście roślin, by pięły się finezyjnie w górę i dodatkowo zacieniały taras.

Żagle przeciwsłoneczne – przed słońcem i deszczem

Wśród konstrukcji ruchomych dużą popularnością cieszą się żagle przeciwsłoneczne. Wbrew swojej nazwie – te produkty nierzadko są wykonane z wodoodpornego materiału, który bez problemu ochroni nas także przed mniejszym deszczem. Dobrze zamontowany i przechowywany żagiel słoneczny może nam służyć przez wiele lat.

Markiza – różnorodne modele

Zaletą markiz jest możliwość ich szybkiego rozłożenia i złożenia. To proste zadaszenie jest niezwykle intuicyjne w obsłudze, a niski koszt jego montażu z pewnością jest dodatkowym pozytywnym aspektem. Co więcej, produkty te dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu z łatwością wpasujemy je w aranżację naszego domu.