Montaż i pielęgnacja tarasu z desek kompozytowych

MONTAŻ TARASU Z DESEK KOMPOZYTOWYCH

Tarasy, schody, ścieżki komunikacyjne wykonywane z profili kompozytowych montuje się na wcześniej przygotowanym podłożu, którego wykonanie powinno być zgodne z obowiązującą wiedzą i przepisami budowlanymi. Bardzo często niezbędny jest wykonanie projektu przygotowania podłoża, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Prawidłowe wykonanie montażu tarasowego systemu kompozytowego jest również warunkiem otrzymania gwarancji udzielonej przez producenta. 

Wychodząc naprzeciw naszym klientom oferujemy usługi:

  • montaż tarasu z desek kompozytowych
  • montaż desek kompozytowych elewacyjnych
  • montaż ogrodzeń z deski kompozytowych
  • wsparcie i doradztwo techniczne
  • szkolenia z montażu desek tarasowych kompozytowych

USŁUGA MONTAŻU

24 m-c gwarancji na wykonany montaż
Wykonanie montażu zgodnie z instrukcja i przepisami budowlanym

WSPARCIE I DORADZTWO

Telefoniczne wsparcie techniczne
Przesłanie w wersji cyfrowej indywidualnego rysunku montażu
Instrukcje montażu Producenta

SZKOLENIA DLA FIRM i KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH

  • Jak wykonać prawidłowo montaż tarasu kompozytowego?
  • Sposób montażu w zależności od podłoża
  • Rozwiazywanie problemów podczas montażu desek tarasowych

Poniżej podstawimy Państwu najczęściej stosowane rozwiązania montażu deski kompozytowej, które zależą od rodzaju podłoża i dzielimy je na:

  1. Podłoże betonowe, żelbetonowe z możliwością kotwienia
  2. Podłoże na gruncie
  3. Podłoże na balkonie lub konstrukcji dachu odwróconego z hydroizolacją

W każdym przypadku niezależnie od rodzaju podłoża oraz użytego legara do wykonania konstrukcji pod deski kompozytowe tarasowe, rozstaw legarów, o które będą się opierać bezpośrednio montowane deski, musi wynosić maksymalny rozstaw podanych przez producenta. Dla desek kompozytowych Gamrat wynosi on 45 cm „w świetle”.

SCHEMAT MONTAŻU TARASU KOMPOZYTOWEGO

1a) Podłoże betonowe, żelbetonowe z możliwością kotwieni

Legary układamy na płycie betonowej (nie należy umieszczać ich w betonie), mocując za pomocą kołków rozporowych do betonu lub kleju elastomerowego.

W miejscach łączenia desek należy pamiętać o konieczności zastosowania legarów pod oba końce, a na obrzeżach wysunąć tak, aby stanowiły element mocujący listwę.

1b) Podłoże na gruncie

W tym przypadku należy wywiercić otwory na głębokość poniżej przemarzania gruntu. W zależności od regionu jest to głębokość ok. 0,8 m – 1,2 m. Otwory wskazane jest za zbroić drutem i zalać betonem. Powyżej gruntu, centralnie na wykonanych otworach należy umieścić np. tekturowe osłony dla betonu na wysokość planowanego tarasu (uwzględniając grubość legara i grubość deski), całość wykonać w zalecanym spadku tarasu (min. 1%) i zalać betonem.

Odległości pomiędzy poszczególnymi filarami/punktami podparcia legarów jest zależna od użytego rodzaju materiału, z jakiego konstrukcja będzie wykonana. Zazwyczaj używa się takiego profilu legara drewnianego lub aluminiowego, aby odległość miedzy podporami betonowymi mogła wynosić ok. 1m.

1c) Podłoże na balkonie lub konstrukcji dachu odwróconego z hydroizolacją

W przypadku montażu desek kompozytowych, jako taras pływający, gdzie nie ma możliwości przytwierdzenia legarów do podłoża ze względu na hydroizolacje poziomą np. balkony, garaże itp.

Deski kompozytowe muszą być ułożone na odpowiedniej konstrukcji samonośnej w postaci kratownicy wykonanej z legarów stalowych lub aluminiowych najczęściej na wspornikach regulowanych, które dodatkowo rozkładają ciężar tarasu na izolację oraz umożliwia odpływ wody gromadzącej się na podłożu.

2) Mocowanie legarów do podłoża

Legary należy trwale przymocować do podłoża za pomocą kołków rozporowych, wkrętów lub kleju elastomerowego (w zależności, do jakiego elementu przytwierdzamy). W tym celu należy wiertłem o średnicy większej niż łebek kołka przewiercić górną część legara (legar firmy Gamrat).

Następnie przez zrobiony otwór wiertłem widiowym o średnicy dostosowanej do wielkości kołka rozporowego należy wykonać otwór w dolnej części legara. Poprzez wykonane otwory należy przykręcić legar do podłoża kołkiem rozporowym. Istnieje możliwość wykorzystania kołków do szybkiego montażu, co znacznie skraca czas przymocowania legarów.

3) Montaż deski tarasowej do legara

Montaż desek kompozytowych do legarów odbywa się za pomocą dołączonego zestawu montażowego. W zestawie znajdują się wkręty do kompozytu, klipsy startowe – umożliwiające przymocowanie pierwszej deski oraz klipsy montażowe – umożliwiające łączenie kolejnych desek. W przypadku stosowania innych legarów niż legary systemowe należy zastosować odpowiednie do nich wkręty mocujące deski do legarów za pomocą klipsów montażowych.

Montaż desek tarasowych rozpoczynamy od przykręcenia klipsów startowych na każdym legarze. Kolejne deski montowane są po odpowiednim wciśnięciu ich w uprzednio przykręcony klips montażowy. Ostatnia deska przykręcana jest za pomocą wkrętu montowanego pod kątem.

Podczas montażu desek tarasowych kompozytowych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które mogą różnić się w zależności od danego producenta. (Poniżej uwagi dt. desek kompozytowych GAMRAT).

  • Pomiędzy czołową powierzchnią deski a ścianą należy pozostawić minimalną przerwę dylatacyjną zależną od sumy długości desek (od długości tarasu). Minimum 2 mm na 100 cm sumy długości desek
  • W przypadku czołowego łączenia desek należy zwrócić uwagę, aby pomiędzy nimi pozostawić przerwę dylatacyjną wynoszącą 0,5 cm. Końce desek muszą spoczywać na oddzielnych legarach.
  • Maksymalne wysunięcie czoła deski poza legar nie może przekraczać 5 cm.
  • W okresie użytkowania ze względu na pracę desek, szerokości dylatacyjne pomiędzy poszczególnymi deskami mogą się zmieniać, w zależności od warunków eksploatacji i ekspozycji.

4) Wykończenie krawędzi tarasu

Do wykończenia kompozytowego systemy tarasowego stosuje się listwę maskującą, która mocowana jest do podkonstrukcji legarowej za pomocą wkrętów samowiercących nierdzewnych lub do bocznej krawędzi deski.

Obsługa inwestycji
i sprzedaż hurtowa

Marcin Kuśnierek
Tel. +48 605 231 450
m.kusnierek@nowadeska.pl

Specjalista ds. sprzedaży
detalicznej

Jan Gryczyński
Tel. +48 693 999 081
j.gryczynski@nowadeska.pl

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności